The very best in underground music,  kick back and open your ears to our selection of under-the-radar coolness - just perfect for an afternoon's dancing.

Saturday 10th September

12 noon  Misty Miller
Misty started writing songs at the age of 8, now 16 and a self-taught uke-player extraordinaire, she released her first album earlier this year.

12.45pm  The Moulettes
Their entrancing combination of strings and the celestial, wind and weirdness, rhythm and murder has led to comparisons with the the Unthanks, Tom Waits and Shostakovitch.

1.30pm  Jesca Hoop
Unfurling acoustic songs that allow Jesca's ravishing vocal talents and rare emotional force to truly soar, drawing listeners in and nestling close as she hypnotises.

2.30pm  Rory McLeod & The Familiar Strangers
A modern travelling troubadour using tap shoes, acappella, harmonica, guitar, trombone, spoons, finger cymbals, bandorea, djembe and more!

3.30pm  Mowgli
Emcee-poet-artist-social critic, Mowgli is one of this country's most unique and talented lyricists.

4.45pm  ESKA
Hers is music that walks a fine tightrope, the slightest breath enough to unsettle the serenity it so effortlessly conjures.

6pm  Wara
A tight fusion of Cuban timba and salsa with soul, funk, Afro-Cuban grooves, Latin rhythms and dubstep.

7.15pm  Afrikan Boy
A protégé of global superstar M.I.A. and writer of 'One day I went to Lidl', Afrikan Boy has opened for Prince and Bjork.

8.30pm  Soothsayers with special guest Dele Sosimi
A mystical journey through reggae, Afro-beat, dub and funk, characterised by big vocal choruses, compelling horn breaks and deep rhythms.

 

Sunday 11 September

12 noon  Marcus Bonfanti
2011 is witnessing some kind of natural, unforced blues revival and Marcus Bonfanti is front and centre of it.

12.45pm  Skip ‘Little Axe’ McDonald
Skip was an integral part of the Sugar Hill house band, playing on the most influential early rap classics and as part of Adrian Sherwood's On-U Sound.

1.30pm  Molotov Jukebox
An energetic six-piece band with an infectious sound, blending diverse influences from gypsy to funk and dubstep to punk. 

2.30pm  Lewis Floyd Henry
Lewis arrives armed with a trolley carrying a battery-operated amplifier and diddy custom-made drumkit - equipped to win over anyone, anyplace, anytime

3.30pm  Rasites
Taking on the baton from Aswad and Steel Pulse, the youthful Rasites pioneer a One Love nu skool British reggae

4.45pm  Dionne Bromfield
God-daughter to Amy Winehouse and first signing to Amy's Lioness Records, Dionne writes and sings songs that both fit perfectly into the contemporary milieu, while reminding you of a bigger and better place.  These are not just versions of songs to love, they are new songs to love, period.

6.00pm  Ghostpoet
Mercury Music Prize nominated this year, and hopefully the winner by the time the Festival rolls around, we welcome Ghostpoet's off-kilter, loopy electronic ditties blessed with his delightfully rambling musings on modern life.

7.15pm  Yiddish Twist Orchestra
Allstar band under the guidance of Oi Va Voi's Lemez Lovas and twang guitarist Ben Mandelson, pay homage to the genius and paranoia of Willy Bergman, the anonymous beatnik funkateer who got the slums - and salons - on both sides of the water dancing to that pounding Yiddish beat.

8.30pm  A.J. Holmes & The Hackney Empire
This six-piece are destroying everywhere they play, the ultimate Afro party disco machine.

Stage hosted by Rita Ray (Shrine/BBC World Service), Max Reinhardt (Shrine/BBC R3 Late Junction) and Nick Luscombe (Flomotion/Late Junction).
Programmed by The Shrine’s Elliott Jack
 

Your comments